18 Mayıs, 2022

StarFmHaber Beypazarının Sesi...
sağ1 reklam
sağ reklam

Tarım ve hayvancılıkta kadın girişimciye destek…

Tarım Bakanlığı Avrupa Birliği’nin kırsal kalkınma programı kapsamında beş yılda 600’ü aşkın kadın girişimciye destek verdi. Böylece kırsal kesimin refah düzeyi ve istihdamın artırılması hedefleniyor.

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında son 5 yılda 600’den fazla kadın girişimciye destek vererek, söz konusu projeler için 80 milyon liralık ödeme gerçekleştirdi. Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamaya göre, IPARD kapsamında kadın girişimcilere verilen hibe desteklerle kadınların çalışma hayatına girmesini sağladı. Bakanlık, başvuru sahibinin kadın olması, işletmede çalışanların en az yüzde 50’sinin kadınlardan oluşması ya da yatırımın bir kadın girişimci tarafından uygulanması gibi özellikler taşıyan projelere öncelik verdi. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) hibelerinden yararlanan Mersin’in Gülnar İlçesi Yarmasu Köyü’nde yaşayan Fatma Şahin, 2.4 milyon lira tutarında bir proje gerçekleştirdi.

KIRSAL TURİZME KATKI

TKDK, bu tutarın yüzde 50’sine karşılık gelen kısmını hibe olarak işletmeci Şahin’e verdi. Bir diğer girişimci Gülşen Özkan ise IPARD programı hibesiyle 27 bin 720 dönüm kapasiteye sahip broyler tavuk işletmesi kurdu. Programdan yaklaşık 500 bin lira hibe desteği alarak Trabzon’da yatırımını gerçekleştiren Sabahat Keleş de ‘365 Günlük Yaşam Alanı’ adlı projesiyle kırsal turizme yeni bir tesis kazandırdı. TKDK, verdiği hibelerle köyden kente göçü azaltmayı, kırsal kesimin refah düzeyini ve istihdamı artırmayı hedefliyor. Program kapsamında tarımsal işletmelere yönelik et ve süt üretimi ile et, süt, meyve, sebze ve su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına destek veriliyor. Ayrıca küçük çiftçilere yönelik olarak da yapmayı planladıkları özel yatırımlar destekleniyor.

2.6 milyon kadın tarımda

TÜRKİYE’DE işgücünün 2011 yılında yüzde 42.2’sinin, 2012 yılında yüzde 39.3’ünün ve 2014 yılında ise 47.4’ ünün tarım sektöründe yer aldığı görülüyor. TÜİK verilerine göre, 2014’ün eylül ayı itibarıyla tarım sektöründe 5 milyon 625 kişi istihdam ediliyor. Çalışanların 2 milyon 954 binini erkekler, 2 milyon 671 binini kadınlar oluşturuyor.

Benzer yazılar