21 Ocak, 2022

StarFmHaber Beypazarının Sesi...
sağ1 reklam
sağ reklam

Milyonlarca esnaf buharlaşarak yok oldu

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, perakende sektörünü düzenleyen yasa tasarısının çıkarılmamasının milyonlarca esnafı buharlaştırarak yok ettiğini belirterek, "Ülke nüfusu 76 milyonlarseviyesinde iken, esnaf ve sanatk‰r sayısının artmaması düşündürücü olmalıdır. Yüz binlerce yeni iş yeri olması gerekirken esnaf her gün yok oluyor" dedi.

 

 Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılıaçıklamada perakende sektörünü düzenleyen yasa tasarısının bir türlü çıkarılmamasının esnaf ve sanatk‰rı bitirme noktasına getirdiğini ve sermayenin birkaç kişinin elinde birikerek tekelleştiğini bildirdi. Fidanlığın kuruduğunu, ama kimsenin haberi olmadığını belirten Palandöken, "Esnaf ve sanatk‰rın yok olması için adeta orantısız sermaye gücü kullanılıyor.

   Bu orantısız güce karşılık alınması gereken tedbir olan perakende yasa tasarısı taslağı ise yıllardır bekletiliyor. Bu AVM-esnaf savaşı kesinlikle değildir. Bu kuralın konulmamasının gecikmesinin tehlikesidir. Çünkü esnafımızın artık yoğun emeği ve sermayesi kalmadı. Her şey sermayenin eline bırakılınca, girişimcilik için yapılan teşvik ve yatırımlar da boşa çıkar. Tedbirsizliğin devam etmesi halinde girişimcilik artık hayal olacak. Sebebi ise acımasız sermaye gruplarının kendileri tekelleşirken, küçük esnaf ve sanatk‰rı yok ediyor olmaları. Anlayacağınız kurallar konulmadığı ve yasa tasarısı çıkarılmadığı için fidanlık kuruyor, ama kimse görmüyor" diyekonuştu.

 "SON 7 YILDA 41 AVM KAPANDI"

     AVM'lerin kurallar konularak şehir planlarına uygun olarak yapılması gerektiğini yıllardır savunduklarını kaydeden Palandöken, "Son 7 yıl içinde 41 adet AVM kapandı. İstanbul'da 26, Ankara'da 5, Muğla'da 2, Bursa, Mersin, Gaziantep, İzmir, Balıkesir, Denizli, Sivas ve Tekirdağ'da birer AVM kapanmıştır. Ölü AVM'ler çoğalıyor. Hem kendilerine zarar veriyorlar, hem de küçük esnafımıza. Ülkenin her yerinden AVM istilasına karşı sesler yükseliyor.

   Çünkü yok olmaya başlayan esnaf yaşadığı şehirden göç ediyor, şehirler boşalıyor, patronlar işçi oluyor. Ülkemizdeki AVM sayısı, 2005'te 106 iken, 2013'te bu sayının 400'e ulaşması bekleniyor. Ülkemizin nüfusu 76 milyona çıktı.

     2002 yılından bu yana nüfus artış hızımız yüzde 8.7 artarken, AVM'ler yüzde 400 artmış. İş yerini kaybeden esnaf ve sanatkar ise her yıl 100 binleri buluyor. AVM'lerin çok açılması hem rasyonel değil, hem ekonomik değil. Daha da açılacak ve planlaması yapılan 81 AVM var. Ama gidilecek yeşil alan, park yeri kalmadı. Bu nedenle esnaf ve sanatkarımızın korunmasına ve geliştirilmesine yönelik tedbirlerin alınması ve Perakende Yasası'nın çıkarılmasını acilen bekliyoruz" dedi.

 "YASA GECİKTİKÇE ESNAF KURUYOR"

   Perakende sektörünü düzenleyen Yasa Tasarısı'nın çıkmaması sebebiyle esnaf ve sanatk‰rın adeta bitme ve fidanlığın kuruma noktasına geldiğinin altını çizen Bendevi Palandöken, "Biz farklı bir kural istemiyoruz. Dünya bunu nasıl yaptıysa aynı şekilde yapalım. Yani kuralları konmuş ve belirlenmiş yasa tasarısı taslağının bu kadar bekletilmesi anlamsızdır.

    Çünkü esnaf bittikten sonra kural konulmasının da teşvik verilmesinin de bir anlamı olmaz. Kendi ülkelerinde büyüyemeyen birçok ünlü marka ülkemizdeki kuralsızlık sayesinde büyümektedir. Çöplerini ülkemize bırakıp sıcak parayı kendi ülkelerine götürüyorlar. Artık bu kuralsızlığa dur denilmeli ve yasa zaman kaybedilmeden çıkarılmalıdır" şeklinde konuştu. 

Benzer yazılar