27 Eylül, 2021

StarFmHaber Beypazarının Sesi...
sağ1 reklam
sağ reklam

Maliye Bakanı: Vergileri artırırız…

AKP'nin seçim yatırımı yapacağı öğretmen atamaları vatandaşa vergi ve borç olarak geri dönecek

2. Türkiye Kamu-Özel İşbirlikleri Konferansına katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şubat’ta 10 bin öğretmen ataması yapılacak, Ağustos’ta da 40 bin olabilir diye söylemişti. Siz bütçeyi açıklarken, 34 bini istisna olmak üzere 74 bin personel alınacağını, yani 40 bin yeni personel alınacağını söylemiştiniz. Bu tabloya göre sadece öğretmen atamalarıyla bu rakam dolmuş oluyor. Dağılım nasıl olacak” sorusu üzerine de Şimşek, şunları söyledi:

DİĞER KURUMLARA ELEMAN VERMEYEBİLİRİZ: Biz, bütçe kanununda öngördüğümüz kadroların dağıtımını henüz yapmadık. Bütçe kanunu biliyorsunuz Plan Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Artık bundan sonra o kanunda harcama artırıcı bir değişiklik yapamayız. Dolayısıyla biz gelecek sene bir durum değerlendirmesi yapacağız. Yani gerekirse kamunun diğer birimlerine hiç eleman vermeyeceğiz. Yani öyle olması gerekiyorsa öyle olacak ama bu konuda verilmiş bir karar yok.

BAŞBAKAN NE DERSE O OLUR: Bunlar oturulacak, Sayın Başbakanımızın takdirinde olan bir konu. Eğer, bu kadroların büyük bir kısmını milli eğitime verelim, diğer alanlarda hiç personel almayalım denirse, o bizim için bir talimattır, öyle yaparız. Daha fazla eleman alalım denirse de o tabi oturulur, değerlendirilir.

VERGİ ARTIŞI OLABİLİR: Ona göre de bütçeye yansımasını sınırlandırmak için tedbir alınmak zorunda kalınır. Çünkü daha fazla eleman alacaksak, daha fazla para harcayacaksak o zaman bizim ya borçlanmamız lazım ya da vergileri artırmamız lazım.”

Benzer yazılar