20 Ocak, 2022

StarFmHaber Beypazarının Sesi...
sağ1 reklam
sağ reklam

Beypazarı Kurusuna Coğrafi İşaret Tescil Belgesi…

Beypazarı Ticaret Odası “Beypazarı Kurusu Coğrafi İşaret Tescil Belgesi ve Yapılması Gereken Yükümlülüklerin Görüşülmesi” konulu bir toplantı düzenledi.

Beypazarı’nda kuru imalatı yapan Firmalara yönelik düzenlenen toplantıda, Beypazarı kurusunun üretimindeki sıkıntılar, sektörel sorunlar ve nasıl çözüleceği, aynı kalitedeki üretim standartının yakalanması için neler yapılacağı, coğrafi işaret tescil belgesinin alınması ve yerine getirilmesi gereken yükümlülükler görüşüldü.

Toplantıda Beypazarı Kurusu imalatçılarının görüşlerini dinleyen BTO Yönetim Kurulu Başkanı H.Necdet ÇALIŞKAN “Marka Şehir haline gelen Beypazarı’nda 31.12.2009 tarihinde başvurusu yapılan geleneksel lezzetlerimizden Beypazarı Kurusunun Coğrafi İşaret Tescil Belgesini almış bulunmaktayız. Her üretimde olduğu gibi maalesef iyi olan birçok şeyin yanında farklı ürünler üretilmeye başlandı. Kaliteli üretim yapan firmaların yanı sıra, aynı isim altında düşük kalitede üretimlerde yapılmaya başlandı. Bu olay hem ticari açıdan hem de Beypazarı’nın imajı açısından olumsuzluğa sebep oldu. Bundan sonra daha düzenli daha hijyen, önceden belirlenmiş standartlarda üretim yapılması kapsamında bu belgenin katkı sağlayacağını düşünüyorum. Belge almakla hiçbir şey bitmiyor akabinde bunun denetiminin yapılması, devamlılığının sağlanması bizim açımızdan çok daha önemli. Beypazarı Ticaret Odası olarak denetim anlamında diğer kurumlarla işbirliği içinde olup, Türkiye’yi aşarak dünya çapında bir ürün olması için gerekli gayreti göstereceğiz. Bu anlamda Beypazarı Kurusunun gerek ulusal gerekse uluslararası bazdatanıtım faaliyetleri için çalışmalar yapılacaktır. İlçemiz ve kültürel değerlerimizden biri olan Beypazarı Kurusu için biz BTO olarak gerekli gayreti gösterirken, siz değerli üretici arkadaşlarımızında bu konuda bizlere destek olacağını umut ediyorum.”diyerek sözlerini tamamladı.

Toplantıya katılan sektör temsilcileri, BTO olarak bu konuda sık sık toplantı düzenlenmesi taleplerini Sayın Çalışkan’a ilettiler. Bu talepten memnuniyetini dile getiren Sayın Çalışkan, katılımlarından dolayı sektör temsilcilerine teşekkürlerini bildirirerek toplantıya son verdi.

Benzer yazılar