21 Ocak, 2022

StarFmHaber Beypazarının Sesi...
sağ1 reklam
sağ reklam

Okullar Kapatılarak Köyden Kente Göçe Zorlanıyoruz…

Cumhuriyet Halk Partisi Beypazarı İlçe Başkanı Ali Uysal ,  Belediye Belediye Başkan Adayı olması beklenen Doktor Abdullah Özdemir ve partililer köyleri ziyaret bank desteğinde bulundular.

Heyet ilçenin Oymaağaç , Tacettin , Mahmutlar , Kırşeyhler , Kapullu , Gürsöğüt , Yalnızçam köyleri ve Kırbaşı beldesini ziyaret ederek sorunları yerinde dinlediler. Uysal ve beraberindeki heyetin ilk durağı Oymaağaç , Tacettin ve Kırşehler köyleri oldu. 

OKUL KAPANDI,GÖÇ BAŞLADI

Kırşeyhler köyünde bu eğitim öğretim yılında kapatılan ilköğretim okulunun göçe neden olduğunu belirten köylüler ; “ Geçtiğimiz yıl 85 öğrencimiz bu okul bünyesinde eğitimlerine devam ediyorlardı. Atanan öğretmenler en fazla 1 – 2 ay kaldı. Öğretmen sorunun baş göstermesi ile birlikte okulumuz kapandı. Şimdi çocuklarımız Kırbaşı beldesinde bulunan okula taşımalı olarak nakledildi. Kırbaşı beldesindeki okulda verilen eğitimden memnun değiliz. Çocuklarımızın geleceği ile oynanılmasını istemiyoruz.” dediler. Verimli arazilere sahip olduklarını belirten köylüler , okulun kapanması ile çocuklarının geleceği için köyden kente göçün yoğun olduğunu dile getirdiler. Köylüler ; “Okulun kapanması ile birlikte köyden kente göç başladı. 2009 seçimlerinde 300 seçmen varken bu rakam 240 belki daha da az olabilir. Göçle birlikte verimli arazilerden de vazgeçmek zorunda kalıyoruz.” ifadelerini kullandılar. Köylerin ihtiyaçları doğrultusunda bank hediye eden heyete köylüler memnuniyetlerini ve sorunlarını ilettiler.

‘SLOW CİTY’ BAŞKENTİ BEYPAZARI OLMALI

 CHP Beypazarı Belediye Başkan Adaylığına kesin olarak bakılan Doktor Abdullah Özdemir ; “İlçe köylerinin sorunlarını yerinde tespit etmek için ziyaretlerde bulunduk. Köylerimizin birçok sorunun yanında , iç dinamiklerini tespit ettik. Türkiye’de ‘Slow city’ projenin en uygun alanlarının başında gelen Beypazarı’nın köylerinin de bu dinamiklere sahip olduğunu gördük. Tacettin Köyünde köylülerin yapmış olduğu hiçbir katkı maddesinin bulunmadığı kuru üretimini hem ülke ekonomisine kazandırmak hem de haciz kıskacına düşen köylünün ekonomisine katkı sağlamak için gerekli girişimlerin yapılmasının gerekliliğini yerinde tespit ettik.” ifadelerini kullandı. İlçe Başkanı Ali Uysal ; “ Beypazarı köylerimizin sorunlarını milletvekillerimiz , partililerimiz ile sürekli ziyaret ediyoruz. Sorunları yerinde tespit ederek , çözüm noktasında birçok konuyu Meclis gündemine taşıdık. ‘Köylü milletin efendisidir’  sözünün gerçekliği ile yaptığımız ziyaretlerimizde borç ve icra batağına düşen eli kolu bağlanan , seçimden seçime ziyaret edilen  , uygulanan olumsuz tarım politikaları ile büyük sorunlar yaşayan köylümüzü sıklıkla ziyaret edeceğiz.” dedi.

 
Murat Yüksel / Beypazarı Haber Gazetesi

Benzer yazılar