27 Eylül, 2021

StarFmHaber Beypazarının Sesi...
sağ1 reklam
sağ reklam

Gelenekleri Sürdürmeye Kararlılar

hayati usta beypazarıİpek bürgü dokuma ustası, Hayati erdemli bu sanata küçük yaşlarda yani 13 yaşında babasının yanında başladığını belirterek şöyle diyor, “ben dokumacılığa başladığımda bizim mahallemizde yedi tane dükkân vardı. Dükkânda askere gidene kadar çalıştım. Askerden döndükten sonra babamım yanında bir sene daha çalıştım. Kazandığımız para yeterli gelmeyince devlet memurluğuna girdim. Devlet memurluğundan emekli olduktan sonra 6 yıl boş gezdim. İlçemizin turizme açılmasının ardından düşündüm ve tavan aralarında bulunan ipek bürgü dokuma tezgâhımı evimin altında bulunan küçücük dükkânıma indirerek başladım çalışmaya.
Şimdilerde gelen turistlere ipek olarak dokuduğum bürgülerden parça perdeler, oda takımları, fiskos örtüler, satıyoruz veya sipariş üzerine bazı çalışmalar yapıyoruz, eşimle birlikte burada çalışmaya, el sanatı ürünleri yaşatmaya çalıştıklarını bizim yaptığımız ürünler şimdilerde birçok yerde dekoratif olarak kullanılmaktadır.

İLÇEYE GELEN TURİSTLER DOKUMACILIĞA İLGİ İLE BAKIYORLAR

Beypazarı’nı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin dokumacılık hayli ilgisini çekmektedir, benim çalışmalarımı yerinde görüyorlar ve dikkatle izlemeye çalışıyorlar diyerek, ipek bürgü tezgâhı diğer tezgâhlar gibi değil 4 pedalı olduğunu ve her mekik atışta diğer pedala basacaksın diyor.

İpek bürgü; eskiden köy ve kasabalarda kadınların evden çıkarken yüzlerini örtmek üzere yapılan çarşaf olarak bilinen bir örtü biçimidir.
İpek Bürgü; yine eskiden gelin olacak genç kızlara çeyiz olarak alınırdı, gelin olduklarında ve hısım akraba ziyaretlerinde ille de ipek bürgü örtünerek el öpmeler gerçekleştirilirdi. Şimdilerde artık bunlar olmuyor ve dekoratif örtü olarak satıyoruz diyor.”

BEYPAZARILILAR GELENEĞİ SÜRDÜRMEKTE KARARLILAR

Beypazarı’nın yerli halkında bu gelenek hala sürdürülmektedir ve gelin olan genç kızlar evlendiklerinde, hısım akraba ziyaretlerinde bu ipek bürgüyü mutlaka örtünmektedirler ve el öpmelerde ve gelinin erkek tarafına tanıştırma gezilerinde başına ipek bürgü örtündüğü görülmektedir.

Erdemli, sağlığım elverdiği sürece dokuma tezgâhımda, dokumacılığı sürdüreceğini kaydederek, ipek bürgünün çeşitli renk ve desenlerini benim burada bulabilirsiniz diyor.

Benzer yazılar