20 Ocak, 2022

StarFmHaber Beypazarının Sesi...
sağ1 reklam
sağ reklam

AHİLİK KÜLTÜRÜ TANITILDI…

Beypazarı Belediyesi ve Esnaf ve Sanatkarlar Derneği’in (ESDER) iş birliği ile ahilik kültürünü tanıtan bir program düzenledi.Beypazarı Atatürk Parkı’nda düzenlenen törene Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Genel Başkanı Mahmut Çelikus, Beypazarı Belediye Başkanı M.Cengiz Özalp, Belediye Meclis Üyesi Erdal Diril, Ak Parti İlçe Başkanı Avni Erdoğan, Ak Parti Yönetim Kurulu üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Mehter Marşlarıyla başlayan tören Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Başkanı Mahmut Çelikus ve Beypazarı Belediye Başkanı M.Cengiz Özalp’in açılış konuşmalarıyla devam etti. ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus Ahiliğin 12. asırdan bu yana ticaret ahlakını diri tutmaya özen gösteren bir kurum olduğunu ifade ederek, sevgi, kardeşlik ve diğer kavramlara vurgu yaparak Ahilik kültürü hakkında bilgi verdi. Beypazarı Belediye Başkanı M.Cengiz Özalp ise Ahilik kültürünü yaşatmaya yönelik çalışmaların Beypazarı açısından oldukça değerli olduğunu dile getirerek, Beypazarı esnafının teknolojiye ve değişen müşteri taleplerine ayak uydurarak ve güç birliği içerisinde büyümesi gerektiğine vurgu yaptı.

Tavuklu pilav ve ayran ikram edilen etkinlikte ahilik kültüründe büyük öneme sahip Şed kuşatma töreni yapıldı. Çıraklığını tamamlayan bir esnafın icazet alması temsili gösteriyle canlandırıldı.Şed kuşatma törenini vatandaşlar ilgiyle izledi.Ankara Seğmenlerinin gösterileri etkinliklere renk kattı.

Benzer yazılar